Caple WI6150/OG 60Cm Undercounter Wine Cooler
  • ColourStainless Steel
  • Depth55cm to 59.9cm
  • Energy RatingF
  • Fridge Shelves4
  • Item ConditionBorshch Graded
  • Height80cm to 89cm
  • Width56cm to 60cm
Delivery Available
ER - F
Please View All Photos [OG]
Caple WI6150 60cm Undercounter Dual Zone Wine Cooler in Stainless Steel
***GRADED APPLIANCE***
Features
One piece stainless steel door
Shelves can accommodate 750ml Bordeaux, Burgundy and Champagne bottles
No-frost compressor cooling technology maintains a consistent temperature
Dual stacked temperature zones
Independently controlled [upper zone serving, lower zone storage]
Touch controls and white LED display
Converts into a can chiller using optional glass shelving
Charcoal filter
UV/heat-free white LED lighting (switchable)
Vibration free
Adjustable height to fit 100 - 150mm plinth
Stainless steel handle
Fan circulated cool air for even temperature distribution
Reversible door
Heater raises internal temperature when external temperature drops
High temperature and open door alarm
Telescopic beech fronted wire shelves with steel trim
Upper zone has 2 telescopic shelves
Lower zone has 2 telescopic shelves and 1 base shelf
100% CFC/HFC free
Toughened UV protected glass door
Black cabinet interior and exterior
Recessed for fitting furniture plinth
Air ventilation through plinth grille
Dimensions:
Width 595mm
Height 820-885mm
Depth 573mm
Performance:
Energy class F
Noise class C
Energy consumption 103kWh/yr
Ambient temperature 16ºC - 32ºC
Temperature range [upper zone] 5ºC - 10ºC
Temperature range [lower zone] 10ºC - 18ºC
Humidity range >65%RH